Svjetlo na kraju tunela: Promjena svijesti o nasilju u Krapinsko-zagorskoj županiji
Krapinsko-zagorska županija
"Borba protiv nasilja dugoročan je i kontinuirani proces. Prije svega treba kod ljudi osvijestiti da je nasilje u obitelji totalno neprihvatljivo."
Profil klijenta
U sklopu projekta "Novi početak", Krapinsko-zagorska županija fokusirala se na edukaciju i prevenciju nasilja u obitelji i među mladima. Cilj projekta bio je uspostava skloništa za žene žrtve nasilja te pružanje sustava podrške i savjetovanja. LM Komunikacije angažirane su za specifičan zadatak unutar projekta - izradu i emitiranje edukativnih i dokumentarnih video materijala i reklamnih spotova na televiziji i društvenim mrežama. Ova aktivnost imala je za cilj povećanje svijesti i informiranosti javnosti o problematici nasilja u obitelji i mladenačkim vezama.
Industrija: javni sektor
Regija djelovanja: Krapinsko-zagorska županija, Hrvatska
Izazov: efektivna komunikacija ciljeva projekta, domet i angažman ciljane publike
Tri ključna benefita koja smo postigli za klijenta
Jača informiranost o nasilju u obitelji
Široki domet kampanje
Poticanje aktivnog sudjelovanja zajednice
"Mi smo kroz ovih 30 mjeseci uspjeli značajno povećati stručne kapacitete naših stručnjaka koji rade sa žrtvama nasilja u obitelji u različitim sektorima - od obrazovanja, zdravstva, socijalne skrbi - svim onim sektorima koji pružaju bilo kakvu podršku za žrtve nasilja u obitelji."
"Ono što su pokazali neki naši izlazni podaci je da su mladi nakon što su prošli radionice, puno spremniji potražiti pomoć."
Projekt "Novi početak" bio je inicijativa Krapinsko-zagorske županije za pomoć žrtvama nasilja u obitelji. U sklopu kampanje, LM Komunikacije su razvile i distribuirale video materijale i reklamne spotove, fokusirane na edukaciju i podizanje svijesti.
Rezultati kampanje uključuju povećanu informiranost javnosti i jače uključivanje zajednice u aktivnosti prevencije nasilja, čime je osnažena podrška žrtvama i poboljšano razumijevanje ove važne društvene teme.
3 glavna izazova:
Hoćemo li kroz video uspjeti obuhvatiti sve potencijalno izazovne situacije?
Kako će zaposlenici reagirati na edukacijske video materijale?
Je li to dovoljno za usvajanje znanja i vještina potrebnih za održavanje razine kvalitete?
"Suočavanje s problemom nasilja nad ženama, u obitelji i među mladima zahtijevalo je drukčiji pristup. Naš cilj je bio osvijestiti što veći broj žena i mladih o postojanju sustava podrške te ih educirati kako prepoznati prve, često nevidljive znakove upozorenja. Kroz vizualne materijale na društvenim mrežama i 12 različitih video uradaka, usmjerili smo se na educiranje i poticanje svakog pojedinca u društvu da se aktivno suprotstavi nasilju, naglašavajući da je takvo ponašanje neprihvatljivo na svakoj razini."
Što Krapinsko-zagorska županija kaže o svom iskustvu?
"Posebnu vrijednost projektu dao je set aktivnosti u radu s mladima, a ono što je dodana vrijednost je vrlo snažna medijska kampanja koja se provodila čitavo vrijeme, a koja je imala za cilj jačanje senzibiliteta javnosti, jačanje osvještenosti, osobnoj odgovornosti i važnosti pružanja podrške."
Koji su vaši sljedeći koraci?
“Dalje nastavljamo istim tempom, s istim žarom naprijed, dok god stopa nasilja u Krapinsko-zagorskoj županiji ne bude nula."